پرده را درخشان بشورید!

پرده را درخشان بشورید!

چهار گام برای درخشان کردن پرده منزل

 

پرده‌ های حریر که معمولاً به رنگ ‌های روشن هستند در اکثر منازل خانوار های ایرانی دیده می ‌شود؛ خانم ‌های خانه دار به این نوع پرده علاقه بسیاری دارند اما باید خاطر نشان کرده که این پرده ‌ها نیاز به نگهداری و مراقبت بسیاری را دارند.

اگر شما نیز از این پرده ‌ها استفاده کرده باشید حتماً با معضل شستشوی و گردگیر آن رو به رو شده‌ اید! گاهاً ممکن است پرده را درون ماشین لباس شویی و با بهترین مواد شستشو شده باشند اما آنگونه که باید درخشانی در پرده دیده نمی شود. ما در این مقاله، از مراحل شستشو و درخشان کردن پرده حریر را به شما آموزش خواهیم داد.

 

مراحل شستن پرده توری و حریر سفید:

 

۱٫ پرده حریر یا توری را از چوب پرده خارج کنید

برای شستشوی پرده توری و پرده حریر را به آرامی از چوب پرده جدا کنید. توجه داشته باشید که اولین قدم بسیار اهمیت دارد چرا که بافت پرده توری یا حریر بسیار لطیف و آسیب پذیر است و با یک فشار یا اشتباه کوچک امکان پارگی وجود دارد.

۲٫ پرده را در آب ولرم قرار دهید

 

ابتدا پرده را در یک لگن یا وان بزرگ قرار دهید و ظرف را از آب ولرم رو به سرد پر کنید. توجه کنید که بهتر است پیش از اضافه کردن هر گونه مایع یا پودر شستشو پرده باید چند دقیقه در آب خیس بخورد تا گرد و خاک ها خالی شود.

 

۳٫ پاک ‌کننده اضافه کنید

 

هنگامی که پرده کاملاً خیس شد، مقداری مایع یا پودر پاک کننده معمولی به پرده اضافه کنید. پاک کننده شما نباید آنقدر قوی باشد که به بافت لطیف تور یا حریر آسیب برساند و نباید آنقدر ضعیف باشد که پرده توری یا حریر را پاک نکند. پیشنهاد می کنم از پودر صابون یا صابون بچه که در عطاری ها و مغازه های به فروش می رسد استفاده کنید. صابون بچه های قدیمی که همگی با آن آشنا هستیم پرده ها را درخشان می کند.
هیچ ‌گاه پرده حریر یا توری را با چنگ و فشار نشویید. پرده توری یا حریر بافت ظریفی دارد و حتی ناخن بلند شما می ‌توانند باعث نخ‌ کش شدن یا پاره شدن پرده بشود. بنابراین تا جایی که ممکن است این جنس پرده را به آرامی بشویید.

 

۴٫ سرکه اضافه کنید

 

هنگامی که مواد پاک‌ کننده را از پرده حریر یا توری پاک کردید، داخل لگن یا ظرفتان، آب سرد بریزید و مقدار بسیاری کمی سرکه به آب اضافه کنید. سرکه کمک می‌کند تا رنگ پارچه در شستشو حفظ شود و سفید کردن پرده های توری با موفقیت انجام شود.

پس از اینکه موارد گفته شده را انجام دادید پرده را از لگن خارج کرده و دو سه بار مرتب آبکشی کنید و آن را در معرض نور خورشید آویزان کنید تا خشک شود؛ پس از این می‌ توانید پرده را برای اتوکشی به خشکشویی ببرید. لازم به ذکر است تمامی مراحل فوق برای شستشوی دیگر کالا ها همچون روتختی و ملحفه نیز کاربرد دارد و می ‌توان از آن استفاده کرد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

*

code